Zmiany na SOR-ach. Pacjenci będą SEGREGOWANI

Na początku lutego Rada Ministrów zaakceptowała pakiet nowelizacji przepisów przedstawiony przez ministra zdrowia. Jeden z obszarów dotyczy funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych. W związku z tym, jak zapowiedział ostatnio Łukasz Szumowski, od 1 października w największych SOR-ach w kraju obowiązkowo stosowany ma być triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów.

Gościem w programie Money. To się liczy była niedawno Józefa Szczurek-Żelazko. Wiceminister zdrowia zdradziła, że celem segregacji pacjentów jest to, aby ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy, otrzymali ją jak najszybciej. Na SOR-ach ma znajdować się osoba, która zajmowałaby się oceną stanu zdrowia pacjentów.

Dobry pomysł?

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarze (114)

gość 26.04.2019 12:41
I prawidłowo. Skończy się nachodzenie na Sor z bólem brzucha. Od tego jest NPL czyli nocna pomoc lekarska.
gość 26.04.2019 12:42
gość: Dopiero teraz?? Przeciez tu chodzi o udzielenie skutecznej pomocy i ratowanie ludzkiego zycia! W Polsce to jednak jest sredniowiecze
gość: pojedź do szpitala do Anglii to zobaczysz średniowiecze - tam obsłuży Cię pielęgniarka, lekarz tylko czyta karty
Tylko że tam pielęgniarka czasem wie i potrafi więcej niż niejeden polski lekarz. Wiem bo byłem 1.5 tyg w szpitalu 3 lata temu ( w nocy pielęgniarka co 4 godziny sprawdzała ciśnienie i temperaturę wszystkim chorym). U mnie jak jednej nocy miałem dolne ciśnienie poniżej 50 to przyniosła dwie duże szklanki wody i przymusiła do wypicia. Później co pół godziny sprawdzała aż ciśnienie wróciło powyżej 70. O posiłkach nie wspomnę bo było ich łącznie 5 w ciągu dnia i główne były do wyboru (przynajmniej 3 opcje). I to był zwykły szpital państwowy.
Adolf Eichmann 26.04.2019 12:45
Pisowska Faszystowska Rasowa Segregacja Ludzi
Anka 26.04.2019 12:46
Przecież tak już jest w wiekszości szpitali, w Krakowie taka osoba jest pielęgniarka, która przy okazji mierzy ciśnienie, temperaturę. Ja dostałam skierowanie na SOR z podejrzeniem sepsy (wysoka temperatura, wybroczyny na nogach), a dostałam kolor zielony. Zajęli się mną wcześniej, bo straciłam przytomność i dostałam drgawek od gorączki. Gdybym rzeczywiście miała sepsę to zakładam, że już by mnie na świecie nie było - czekałam 5 godzin
gość 26.04.2019 12:48
Bardzo dobrze. Ludzie jeżdzą na SOR bo nie chce im się oczekiwać w kolejkach, nie mają żadnego wymagającego natychmiastowej interwencji problemu a w zalewie tego typu przypadków giną naprawdę poważne (ten koleś z zakrzepicą, który czekał 9 godzin). Jeśli każdą osobę wstępnie obejrzy i przesegreguje kompetentny lekarz szanse na zgony na SOR będą mniejsze. A poza tym przestań Pudlu zamieszczać treści politycznych. Od tego są inne serwisy!
gość 26.04.2019 12:51
gość: I prawidłowo. Skończy się nachodzenie na Sor z bólem brzucha. Od tego jest NPL czyli nocna pomoc lekarska.
Akurat bol brzucha moze byc objawem powaznej choroby wymagajacej natychmiastowej interwencji. Zazwyczaj trzeba zrobic badania, jak rentgen czy USG zeby sie dowiedziec co jest przyczyna, wiec tutaj akurat SOR jest niezbedny.
gość 26.04.2019 12:52
gość: Dopiero teraz?? Przeciez tu chodzi o udzielenie skutecznej pomocy i ratowanie ludzkiego zycia! W Polsce to jednak jest sredniowiecze
gość: pojedź do szpitala do Anglii to zobaczysz średniowiecze - tam obsłuży Cię pielęgniarka, lekarz tylko czyta karty
No mnie też zawsze bawi to załamywanie rąk, że "średniowiecze" ludzi, którzy nawet łba z Polskie nie wystawili i nie zdają sobie sprawy z tego jak jest gdzieś indziej ale z góry zakładają, ze na pewno jest lepiej bo to nie Polska :) Mniej wyborczej czytajcie, ta retoryka "wstydu" jest żenująca, Polska nie ma się czego wstydzić.
jolek 26.04.2019 13:04
Tak, już widzę tę segregację. Na koniec dyżuru przyjdzie lekarz i zadecyduje Ci co nie przetrzymali do prosektorium a reszta przetrzymała więc zdrowa i won do domu.
drT 26.04.2019 13:04
przecież tak jest od dawna. Znowu pisowska PRowa ściema, ze niby coś robią. Problem lezy w tym, że hrabia (tfu) Radziwiłł zlikwidował dyżury nocne podstawowej opieki lekarskiej i na SOR pojawili się pacjenci ze ze zwykła gorączką, kacem, po zwolnienia i in. lekkie przypadki, które powinny zostać w zwykłej przychodzi. To pis Wam zrobił, Polacy!
gość 26.04.2019 13:05
Yhm i tak pierszy bedzie wziety żul Mietek bo go policja przyprowadzila, a ty szary Kowalski plac skladki i se siedz 12godzin albo i dłuuuuży i stul dziub
PACJENTKA 26.04.2019 13:06
Moja ostatnia wizyta na SORRY to 14 godzin oczekiwania na lekarza. Wszyscy tyle czekali, kobieta w ciąży też. Szpital w Grodzisku mazowieckim.
gość 26.04.2019 13:07
gość: I prawidłowo. Skończy się nachodzenie na Sor z bólem brzucha. Od tego jest NPL czyli nocna pomoc lekarska.
ale nocna opieką zlikwidował pis. Dlatego wszyscy trafią na SOR, bo nie ma alternatywy.
gość 26.04.2019 13:10
gość: Yhm i tak pierszy bedzie wziety żul Mietek bo go policja przyprowadzila, a ty szary Kowalski plac skladki i se siedz 12godzin albo i dłuuuuży i stul dziub
*pierwszy
gość 26.04.2019 13:19
rozdają nasze pieniądze nierobom, zamiast zadbać o służbę zdrowia
gość 26.04.2019 13:22
za co się pisiory nie wezmą to zrujnuja, przecież służby zdrowia już nie ma kto ma kasę to się leczy
gość 26.04.2019 13:25
Piękna sprawa! Teraz na pewno będzie lepiej... Ale czy segregacji już nie ma? W Gdyni w szpitalu są opaski. Moja mama nawet straciła tam życie, bo nikt z lekarzy się nią nie zainteresował.
gość 26.04.2019 13:31
Przeciez tak jest od dawna
gość 26.04.2019 13:31
A kto będzie,, segregował,,😂
gość 26.04.2019 13:41
Jeszcze tylko rampy i lekarze w mundurach , i zaczynamu segregacje.
gość 26.04.2019 13:47
Bylam ostatnio na SORze i nie powiem szybko zostalam przyjeta, wszyscy mili w wiekszosci mloda ekipa. Straszne dla mnie jest jednak to ilu tam jest nie tyle bezdomnych co bezdomnych po alko lub innych cudach i w sumie maja oni zapewnione wszystkie badania. Z jednej strony dobrze bo tez ludzie z drugiej... Pod wplywem, aromaty straszne, personel w sumie bezradny, pare osob spalo na lozkach i pewnie czekalo na lekarzy...Podziwiam tych ludzi, ze pracuja w takich warunach. Z calym szacunkiem smrod byl nieziemski i wiekszosc chyba pod wplywem alko i moze innych uzywek. W sumie nie wiem czy ci ludzie nie powinni byc na izbie wytrzezwien? I tak miedzy bezdomnymi pod wplywem,ktorzy sa na fazie trafiaja tam gorsze i lzejsze przypadki. Mozna zwariowac! Dodam, ze tym razem trafilam na milych, mlodych ludzi ktorzy zrozumieli moj niepokoj zwiazany ze stanem zdrowia (dostalam dziwnego ataku). Kiedys tylko uslyszalam, ze mloda jestem co ma mi niby byc...I tak sie zastanawiam, nie umiejszajac nikomu bo kazdy jest czlowiekiem ale na SOR zawozi sie tzn. menelikow na haju ktorzy sa pod obserwacja i robia im badania (chociaz moim zdaniem powinni byc na izbie wytrzezwien i to ona powinna zajmowac sie takimi stanami i je kontrolowac, a jak cos nie tak to na pogotowie) sa tam pod stala obserwacja, a czesto ludzi wysyla sie do domu lub czekaja godzinami i okazuje sie, ze wbudzaja male zainteresowanie/nie ma dla nich miejsc/ mlodzi to poczekaja i okazuje sie, ze w tym czasie stan ich sie pogarsza, sa olewani lub co gorsza umieraja odeslani lub czekajac na SORze. To chyba cos nie tak...
gość 26.04.2019 13:51
Ale przecież już tak jest od dawna to o co chodzi? Hehehhehe sztucznie nakręcana afera
gość 26.04.2019 14:03
Dobry, tak jest wszędzie, dziwie się, ze tak nie było w PL
gość 26.04.2019 14:16
To jest bardzo dobra koncepcja ale ta osoba to nie może być "pani z recepcji" musi mieć kompetencje jak lekarz. Najlepiej gdyby przy SORach były te sobotnie niedzielne oddziały, tak żeby ludzi od razu tam odsyłać z mało poważnymi kłopotami. W sobotnio niedzielnych oddziałach o paradoksie bywają pustki, bo ludzie nie wiedzą, że takie są.
gość 26.04.2019 14:20
gość: Bylam ostatnio na SORze i nie powiem szybko zostalam przyjeta, wszyscy mili w wiekszosci mloda ekipa. Straszne dla mnie jest jednak to ilu tam jest nie tyle bezdomnych co bezdomnych po alko lub innych cudach i w sumie maja oni zapewnione wszystkie badania. Z jednej strony dobrze bo tez ludzie z drugiej... Pod wplywem, aromaty straszne, personel w sumie bezradny, pare osob spalo na lozkach i pewnie czekalo na lekarzy...Podziwiam tych ludzi, ze pracuja w takich warunach. Z calym szacunkiem smrod byl nieziemski i wiekszosc chyba pod wplywem alko i moze innych uzywek. W sumie nie wiem czy ci ludzie nie powinni byc na izbie wytrzezwien? I tak miedzy bezdomnymi pod wplywem,ktorzy sa na fazie trafiaja tam gorsze i lzejsze przypadki. Mozna zwariowac! Dodam, ze tym razem trafilam na milych, mlodych ludzi ktorzy zrozumieli moj niepokoj zwiazany ze stanem zdrowia (dostalam dziwnego ataku). Kiedys tylko uslyszalam, ze mloda jestem co ma mi niby byc...I tak sie zastanawiam, nie umiejszajac nikomu bo kazdy jest czlowiekiem ale na SOR zawozi sie tzn. menelikow na haju ktorzy sa pod obserwacja i robia im badania (chociaz moim zdaniem powinni byc na izbie wytrzezwien i to ona powinna zajmowac sie takimi stanami i je kontrolowac, a jak cos nie tak to na pogotowie) sa tam pod stala obserwacja, a czesto ludzi wysyla sie do domu lub czekaja godzinami i okazuje sie, ze wbudzaja male zainteresowanie/nie ma dla nich miejsc/ mlodzi to poczekaja i okazuje sie, ze w tym czasie stan ich sie pogarsza, sa olewani lub co gorsza umieraja odeslani lub czekajac na SORze. To chyba cos nie tak...
Moim zdaniem powinien być lekarz na izbie wytrzeźwień i tylko tych poważnie rannych żeby dawać do szpitali. Tylko kto by chciał być tym lekarzem. Kiedyś byłam świadkiem jak pogotowie zabierało pijanego z ulicy (nawet nie menel, ale cały zlany w gacie leżał bezwładnie w śniegu) jak go ładowali do karetki (a nie był w stanie wstać). To puścił taką wiązankę, że uszy mi wysiadły. Wiem, że to choroba ale szczerze było mi żal tych ratowników.
gość 26.04.2019 14:21
Chyba pudełek nie wiedział co to TRIAGE 😂😂😂 ehh, te wasze newsy !
gość 26.04.2019 14:41
Tak już jest, ale jeśli nadal będzie brakować lekarzy, pielęgniarek, miejsc?! Służba zdrowia to dno, kasa poszła na 500 plus dla wszystkich. segregacja już jest!!!
gość 26.04.2019 14:42
gość: To jest bardzo dobra koncepcja ale ta osoba to nie może być "pani z recepcji" musi mieć kompetencje jak lekarz. Najlepiej gdyby przy SORach były te sobotnie niedzielne oddziały, tak żeby ludzi od razu tam odsyłać z mało poważnymi kłopotami. W sobotnio niedzielnych oddziałach o paradoksie bywają pustki, bo ludzie nie wiedzą, że takie są.
Skoro brakuje już kasy na wszystko, to skąd wezmą na kolejnych lekarzy? bo już brakuje personelu. A segregacja już jest od dawna
gość 26.04.2019 14:58
nareszcie!!! może szczypta profesjonalizmu się pojawi na tych oddziałach
gość 26.04.2019 15:00
Tak, słowo 'segregacja' i od razu wycie oburzonych social justice warriorów. Nawet jeśli chodzi o taką segregację, żeby ktoś kto traci przytomność został przyjęty przed moherem, który przyszedł sobie na SOR po receptę.
gość 26.04.2019 15:01
Segregacja będzie na prywatnych i państwowych😃
Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji