Seksuolog o transpłciowości dzieci: "Mogą eksperymentować. Trzeba podążać za potrzebami dziecka, jak Angelina Jolie!"


 
Transpłciowość określa osoby, których płeć biologiczna różni się od płci psychicznej, ale także te, które nie identyfikują się z żadną z płci lub identyfikują się z obiema. Wciąż jest przez wiele środowisk traktowana krytycznie. Mimo to osoby transpłciowe i transseksualne w Polsce zaczynają się ujawniać i dzielić swoimi historiami. Nie wszystkim to jednak odpowiada. Zobacz: Kaczyński o osobach transseksualnych: "Nie ma zgody na dziwactwa!"
 
W Dzień Dobry TVN seksuolog Izabela Jąderek opowiedziała o zjawisku transpłciowości dzieci. Zaapelowała do rodziców, by uszanowali ich naturę i dali im się rozwijać w nienarzuconym przez stereotypy społeczne i kulturowe kierunku.
 
Jeśli dziecko prosi, że chciałoby założyć sukienkę czy coś różowego, to warto ten wybór uszanować. Trzeba szacunku i akceptacji dla ekspresji młodego człowieka. Co jest męskie, a co żeńskie, to wyznacza nas umysł. My żyjemy w kulturze stereotypowej. Małe dziecko może próbować eksperymentować. Chłopcy czasami mówią: byłam, zrobiłam. Jeśli to się powtarza, trwa, dziecko z krzykiem reaguje na ubiór chłopięcy, czy dziewczęcy, to warto pójść do specjalisty. Oni wspierają osoby transpłciowe. Trzeba podążać za potrzebami dziecka, jak Angelina Jolie.
 
Przypomnijmy: Angelina i Brad chcą ZMIENIĆ PŁEĆ SHILOH?! Konsultowali się już z lekarzem...

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarze (287)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 287
Pokyj 15.06.2016 13:19
W tym wieku to jest chore.niech przynajmniej jest pelnoletnia i zupełnie swiadoma. Potem spowrotem sie przerobi? Maja tyle kasy ze może sobie zyc narazie jak chłopak.potem sie zobaczy.ahhh ten świat
gosc 15.06.2016 13:24
dobrze gada babeczka...
gosc 15.06.2016 13:27
co to dzisiaj takie ciężkie tematy...???
gość 15.06.2016 13:35
Swoje dziecko też tak pani wychowuje? Czy tylko innym tak doradza?
gość 15.06.2016 13:35
Swoje dziecko też tak pani wychowuje? Czy tylko innym tak doradza?
gość 15.06.2016 13:53
niech się określi jak bd dorosle wtedy bedzie wiadomo czy jest homo z potrzeby serca czy dziwaczeje z dziwnego wych rodzicow. Bo jakby mi ktos wmawial od dziecka ze moge być chlopcem to kto wie jak bym sie czuła?
gość 15.06.2016 14:06
A ja uważam, że małe dziecko samo z siebie nigdy nie pomyśli - będąc chłopcem - żeby ubierać różową sukienkę siostry albo dziewczynką, żeby wyglądać jak chłopiec, o ile od małego widzi różnice i traktuje różnice płci i związane z tym normy np. takie, że chłopcy nie noszą spódniczek jako coś normalnego. Co innego zabawa samochodzikami czy lalkami, bo dzieci akurat mają nieograniczoną wyobraźnię i to, że jakaś dziewczynka bawi się samochodami albo chłopiec kucykami to zupełnie normalne.
gość 15.06.2016 14:07
Chore to jest... widac ze nikt nie umie pomoc dziecku... ladna dziewczynka a zmarnuje sie i bedzie wypaczonym transem.... masakra
gość 15.06.2016 14:07
Równie dobrze dziecko może żyć w przekonaniu,że jest kucykiem pony albo jednorożcem... Temat przestaje być śmieszny gdy takie dziecko kończy 3 latka.Zauważam,że odchyły od normy i rożnego typu zaburzenia ostatnimi czasy są bardzo modne...
gość 15.06.2016 14:07
A ja zgadzam sie z wypowiedzia pani psycholog!
gość 15.06.2016 14:08
gość: niech się określi jak bd dorosle wtedy bedzie wiadomo czy jest homo z potrzeby serca czy dziwaczeje z dziwnego wych rodzicow. Bo jakby mi ktos wmawial od dziecka ze moge być chlopcem to kto wie jak bym sie czuła?
bycie trans nie oznacza bycia homo
gość 15.06.2016 14:08
Mam dwóch synów, mają ptaki więc ich chowam jak chłopców. Noż kur*a proste... Ludziom odbija.
gość 15.06.2016 14:08
gość: niech się określi jak bd dorosle wtedy bedzie wiadomo czy jest homo z potrzeby serca czy dziwaczeje z dziwnego wych rodzicow. Bo jakby mi ktos wmawial od dziecka ze moge być chlopcem to kto wie jak bym sie czuła?
Dokładnie, małe dzieci same z siebie nigdy nie będą miały takich pomysłów, że mogą być chłopcem albo mogą być dziewczynką, o ile ich szaleni rodzice im takich głupot nie nagadają. Moim zdaniem jeśli dziecko usłyszy, że może sobie wybrać płeć i nasłucha głupot, że do przedszkola może jako chłopiec chodzić w sukience, to zaczyna być w tym wszystkim zagubione. Dziecko potrzebuje mieć poczucie bezpieczeństwa, znać normy, wiedzieć co jest dobre, a co złe.
gość 15.06.2016 14:09
O rany, uspokoicie sie z tym świętym oburzeniem, nie chodzi o to, zeby dziecko poddawać operacjom zmiany płci, chodzi o to, zeby dziecko wspierać, akceptować i szanować.
gość 15.06.2016 14:09
Bardzo mnie dziwi zabranianie dzieciom bawienia sie zabawkami w okreslonym kolorze albo 'dla przeciwnej plci'. Przeciez to dzieci, nie patrza na swiat przez pryzmat seksualnosci. A dorosli przesadzaja, albo w jedna albo w druga.
gość 15.06.2016 14:10
"Co jest męskie, a co żeńskie, to wyznacza nas umysł." A podobno nie ma różnicy w umysłach mężczyzny i kobiety. Dlatego kobiety mogą być matematykami, a mężczyźni baletnicami.
gość 15.06.2016 14:10
gość: Jak mozna urodzic sie dziewczynka a wmawiac dziecku ze byc moze jest chlopcem :O? co to za BZDURY!
Ogarnij sobie lepiej najpierw korepetycje z gramatyki języka ojczystego, zanim zaczniesz rozmyślać o koncepcji płci u człowieka.
gość 15.06.2016 14:10
gość: Chore to jest... widac ze nikt nie umie pomoc dziecku... ladna dziewczynka a zmarnuje sie i bedzie wypaczonym transem.... masakra
Co to znaczy zmarnuje sie według Ciebie? Według mnie zmarnuje sie jeśli bedzie nieszczęśliwa całe życie udając kogos kim nie jest.
gość 15.06.2016 14:11
pELnoletnosc to zazwyczaj jeszcze gorszy szajs odbija w glowie.. jak ma 30 to juz troche poukladany swiatopoglad a wczesniej...
gość 15.06.2016 14:11
w jak dziecko stwierdzi, że jest płazem? Po co go zatem posyłać do szkoły dla ludzi? Lepiej wpuścić do stawu. Niech będzie szczęśliwe!
gość 15.06.2016 14:11
gość: Chore to jest... widac ze nikt nie umie pomoc dziecku... ladna dziewczynka a zmarnuje sie i bedzie wypaczonym transem.... masakra
gość: Co to znaczy zmarnuje sie według Ciebie? Według mnie zmarnuje sie jeśli bedzie nieszczęśliwa całe życie udając kogos kim nie jest.
Pieknie Ci wmoili co to znaczy wolnosc wyboru ..RZEKOMA wolnosc i RZEKOME szczescie.
gość 15.06.2016 14:12
gość: A ja uważam, że małe dziecko samo z siebie nigdy nie pomyśli - będąc chłopcem - żeby ubierać różową sukienkę siostry albo dziewczynką, żeby wyglądać jak chłopiec, o ile od małego widzi różnice i traktuje różnice płci i związane z tym normy np. takie, że chłopcy nie noszą spódniczek jako coś normalnego. Co innego zabawa samochodzikami czy lalkami, bo dzieci akurat mają nieograniczoną wyobraźnię i to, że jakaś dziewczynka bawi się samochodami albo chłopiec kucykami to zupełnie normalne.
masz prawo do swojego zdania i zapewne byłoby ono prawdziwe w wypadku gdybyśmy mówili o zwykłym, przeciętnym chłopczyku. jeśli zaś owe dziecko jest transseksualne to wierz mi, ono nie myśli o sobie jak o 'chłopczyku' a właśnie jak o dziewczynce i cały ból tkwi w niemożności realizowania siebie jako płeć psychiczna. transseksualizm to potworna przypadłość - piszę to jako matka transseksualnego dziecka, które kocham nad życie i żałuję każdego dnia, że nie mogło dostać ode mnie takiego dzieciństwa jak dziecko Angeliny przez mój brak świadomości. mówicie o indoktrynacji... niestety nie, indoktrynacją jest model w jakim wychowywano nas, naszych rodziców, dziadków, w czasach gdy psychologia i psychiatria opierała się bardziej na doświadczeniach niż faktach a homoseksualizm czy transseksualizm uznawane były za dewiacje i to nam powtarzano... Więcej empatii ludzie...
Jola 15.06.2016 14:12
Ludzie sami stwarzają sobie problemy, które nigdy nie miałyby miejsca, gdyby ich nie wykreowali. Nie mowię, że problem nieakceptacji swojej płci nie miałby miejsca, ale na pewno występowałby na o wiele mniejszą skalę. Nie dziwię się tym dzieciom, że są zagubione, skoro od małego mają nieograniczony wybór nawet odnośnie płci! Dziecko nie powinno decydować co mama ma zrobić na obiad, tylko po prostu to dostać, a co dopiero o tym czy chce być chłopcem czy dziewczynką, zbyt duża możliwość wyboru w młodym wieku to duża krzywda, naprawdę, jak dziecko ma samo wybierać, jak jeszcze nie ma odpowiednich ku temu zasobów.
gość 15.06.2016 14:12
gość: większośc ludzi nie wie, że my jesteśmy dla dzieci, a nie one dla nich. dzieci nie są do chwalenia się nimi wśród znajomych, one są do kochania bezwarunkowo. dziecko nie spełnia twoich oczekiwań? ono nigdy nie miało ich spełniać, ono ma być sobą. a ty chwal się sam sobą wśród znajomych skoro masz taką potrzebę, a nie dzieckiem.
Po czesci sie zgadzam
gość 15.06.2016 14:13
mój synek lubił się bawić lalkami jak był mały, mąż ubolewał, że coś z nim nie tak, to mu powiedziałam, że jak natychmiast nie zmieni podejścia i nie zaakceptuje naszego dziecka takiego jakim jest, to się z nim rozwiodę. synek teraz lata za piłką, a ja nawet gdyby okazał się gejem czy transseksualistą to kochałabym go tak samo.
gość 15.06.2016 14:13
Pani seksuolog od siedmiu boleści, spała z całą Warszawą... I chyba z kimś z TVN, bo jest ona takim samym autorytetem, co panie stojące przy Poznańskiej...
gość 15.06.2016 14:14
Nie ma nic złego w byciu transseksualnym, homoseksualnym, czy cokolwiek seksualnym - dopóki sie nikogo nie krzywdzi, to jest to zupełnie prywatna sprawa. Natomiast widzę bardzo duzo złego w zmuszaniu dziecka do bycia kimś kim nie jest. Gdyby moja córka chciała byc chłopcem to bym z nią o tym rozmawiała, poszła do dobrego psychologa zeby to zrozumieć i jej jak najbardziej pomoc. Na pewno bym dalej kochała, wspierała i akceptowała moje dziecko.
gość 15.06.2016 14:14
gość: A ja zgadzam sie z wypowiedzia pani psycholog!
Chyba raczej z bełkotem pani psycholog
gość 15.06.2016 14:14
gość: A ja uważam, że małe dziecko samo z siebie nigdy nie pomyśli - będąc chłopcem - żeby ubierać różową sukienkę siostry albo dziewczynką, żeby wyglądać jak chłopiec, o ile od małego widzi różnice i traktuje różnice płci i związane z tym normy np. takie, że chłopcy nie noszą spódniczek jako coś normalnego. Co innego zabawa samochodzikami czy lalkami, bo dzieci akurat mają nieograniczoną wyobraźnię i to, że jakaś dziewczynka bawi się samochodami albo chłopiec kucykami to zupełnie normalne.
gość: masz prawo do swojego zdania i zapewne byłoby ono prawdziwe w wypadku gdybyśmy mówili o zwykłym, przeciętnym chłopczyku. jeśli zaś owe dziecko jest transseksualne to wierz mi, ono nie myśli o sobie jak o 'chłopczyku' a właśnie jak o dziewczynce i cały ból tkwi w niemożności realizowania siebie jako płeć psychiczna. transseksualizm to potworna przypadłość - piszę to jako matka transseksualnego dziecka, które kocham nad życie i żałuję każdego dnia, że nie mogło dostać ode mnie takiego dzieciństwa jak dziecko Angeliny przez mój brak świadomości. mówicie o indoktrynacji... niestety nie, indoktrynacją jest model w jakim wychowywano nas, naszych rodziców, dziadków, w czasach gdy psychologia i psychiatria opierała się bardziej na doświadczeniach niż faktach a homoseksualizm czy transseksualizm uznawane były za dewiacje i to nam powtarzano... Więcej empatii ludzie...
Nie do konca sie zgodze... Nie wiesz co takie dziecko mysli w danym momencie,to jest DOMNIEMANE.Mam kolegę ktory ma podobny problem ale wszystko jest winą RODZINY. Od malego nic sie z nim nie dzialo, dopiero potem w wieku 10 lat.. A to wina rodzicow,do dzisiaj ma z nimi slaby kontakt. Kiedy zrozumiecie ze wiekszosc to WINA SRODOWISKA w ktorym zyjcie?Mialam wyklad na ktorym jest powiedziane ze GENETYCZNIE jest tylko 6 procent Gejow!!ą prawie 80 to srodowisko!!
gość 15.06.2016 14:14
Jak byłam mała, to nie zastanawiałam się czy chce być dziewczynka czy chłopcem, bo najważniejsza była zabawa.
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 287
Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji